Folia budowlana: niepozorny produkt o szerokim zastosowaniu

ss

Każdy z nas choć raz w życiu widział folię budowlaną, czyli „tę czarną”. Z pozoru – nic szczególnego. W praktyce jednak folia budowlana jest niezbędna przy realizacji najróżniejszych prac murarskich, dekarskich, instalacyjnych czy wykończeniowych. Stosuje się ją we wszelkich budynkach, zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych, mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych, magazynowych etc. Czarna folia budowlana to taki rodzaj materiału, który sprawdza się w najróżniejszych pracach i trudno sobie bez niej wyobrazić współczesne budownictwo. Konkretne przykłady zastosowania folii opisujemy w naszym poradniku.

Kiedy i w jakich sytuacjach wykorzystuje się folię budowlaną?

Tak naprawdę folia budowlana jest materiałem, z którego fachowcy korzystają na każdym etapie realizacji inwestycji budowlanej. Co ciekawe, jest to domena nie tylko firm murarskich, posadzkarskich czy dekarskich, ale także drogowych. Warto bowiem wiedzieć, że czarna folia budowlana standardowo pełni funkcję izolacji przeciwwilgociowej podczas budowania dróg, w tym autostrad.

Podstawowym zastosowaniem folii budowlanej jest właśnie zabezpieczanie elementów konstrukcyjnych przed wilgocią. Dlatego folię stosuje się między innymi do izolowania ścian czy fundamentów, zwłaszcza na terenach ze stosunkowo wysokim poziomem wód gruntowych. Choć obecnie istnieją dużo nowocześniejsze alternatywy dla folii budowlanej (jak chociażby folia kubełkowa), to nadal wiele ekip stosuje ten materiał. Dlaczego? Z prostego powodu: czarna folia budowlana jest tania, łatwo dostępna oraz bezproblemowa w transportowaniu i późniejszym układaniu. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na koszty prac budowlanych, co z kolei ma istotne znaczenie dla każdego inwestora.

Zdecydowanie najczęściej z folią budowlaną mamy do czynienia na etapie wykonywania posadzek w budynkach mieszkalnych, komercyjnych czy firmowych. Folię stosuje się po to, aby zabezpieczyć materiał izolacyjny, zwykle styropian, a także instalacje poprowadzone pod posadzką przed działaniem wilgoci. Pamiętajmy, że posadzka przed stwardnieniem jest płynną masą, zawierającą ogromne ilości wody. Gruba folia budowlana nie może dopuścić do tego, aby nastąpiło uwięzienie tej wilgoci pod posadzką, co mogłoby w przyszłości być przyczyną zawilgocenia pomieszczeń oraz przemarzania podłogi.

Kolejnym zastosowaniem folii budowlanej jest zabezpieczanie budynku przed wodą opadową, śniegiem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej decydują się na to właściciele prowizorycznych budynków, jak na przykład domki gospodarcze zbudowane wyłącznie na czas realizacji docelowej inwestycji.

Co ciekawe, folię czasami stosuje się również w formie czasowej alternatywy dla właściwego pokrycia dachu – jeśli na przykład ekipa dekarska z góry wie, że nie zdąży ukończyć prac przed zapowiadanymi ulewami czy opadami śniegu, może zaproponować inwestorowi prowizoryczne zabezpieczenie konstrukcji dachu oraz samego budynku przy pomocy grubej folii budowlanej.

Nie zapominamy oczywiście o podstawowej funkcji folii budowlanej, czyli zabezpieczaniu różnych przedmiotów oraz materiałów przed wilgocią czy pyłem. Z uwagi na to, że jest to materiał gruby, wytrzymały, odporny na działanie warunków atmosferycznych, można go wykorzystać chociażby do ochrony worków z cementem, wapnem czy klejami, które z jakiegoś powodu nie zostały zabezpieczone pod dachem. Podobnie będzie w przypadku drewna opałowego czy maszyn, które nie powinny być narażone na kontakt z deszczem.

Jaką folię budowlaną wybrać?

Wydaje się, że poszczególne folie budowlane niczym się od siebie nie różnią. W rzeczywistości te różnice są bardzo duże i decydują o przeznaczeniu konkretnego produktu. Najważniejszą kwestią jest oczywiście grubość folii budowlanej. Pisząc w dużym uproszczeniu: im grubszy materiał, tym bardziej wytrzymały. Gruba folia budowlana idealnie sprawdzi się więc do zabezpieczania budynku przed wodą opadową, wykazując przy tym odporność na porywisty wiatr. Może być również wykorzystywana w formie izolacji przeciwwilgociowej pod posadzki.

Wybierając folię budowlaną należy też zwrócić uwagę na jej wymiary. Dobrze będzie kupić taki produkt, który pod tym względem jak najlepiej pasuje do konkretnych potrzeb, np. powierzchni pomieszczenia, co zaoszczędzi pracy przy docinaniu folii i zminimalizuje ilość odpadów.

Taśmy, folie, narzędzia