Blog

Folia paroizolacyjna

Niezbędnym etapem budowy domu jest wykonywanie instalacji cieplnych. Przy ocieplaniu budynku nie należy zapominać o poddaszu, do którego najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Ważnym materiałem, który uszczelni instalację, jest żółta folia paroizolacyjna.

Folia paroizolacyjna ma za zadanie chronić warstwę ocieplającą przed parą wodną pochodzącą z wnętrza domów. Stanowi nieprzepuszczalną warstwę, zapobiegającą rozwojowi grzybów i pleśni, a także gniciu drewnianych elementów konstrukcji dachu.

Folia paroizolacyjna – specyfikacje

Rodzaj folii paroizolacyjnej należy dopasować do konstrukcji dachu, biorąc pod uwagę, czy jest on wentylowany, w jaki sposób został zamontowany oraz czym jest pokryty. Istnieją różne gatunki folii różniące się stopniem przepuszczalności pary. Najlepsze są folie wysokoparoprzepuszczalne, które przepuszczają najwięcej wilgoci. Ich przepuszczalność wynosi co najmniej 1000–2000 gram/m2/24h. Taki rodzaj folii sprawdzi się dobrze do dachów niewentylowanych (jeśli są wentylowane, wystarczy folia niskoparoprzepuszczalna). Przy wyborze folii można również kierować się wartością współczynnika Sd, który określa, jak gruba musiałaby być warstwa powietrza, żeby stawiać parze taki sam opór jak folia. Im czynnik Sd jest wyższy, folia paroizolacyjna jest lepszej jakości.

Folia paroizolacyjna – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów folii paroizolacyjnych:

  • Wykonane z polietylenu – jest to najtańszy gatunek folii, rozpoznamy go po żółtej barwie. Czasem bywają zbrojone siatką.
  • Z dodatkiem aluminium – ekran aluminiowy odbija światło, dzięki czemu wspomaga działanie izolacji cieplnej. Ten rodzaj folii będzie odpowiedni do mocno nagrzewających się dachów pokrytych blachodachówą.
  • Wykonane z polipropylenu – są to tzw. folie paroizolacyjne aktywne, które charakteryzują się jeszcze większą paro przepuszczalnością. Magazynują też nadmiar wilgoci, który jest później stopniowo odparowywany.
  • Paroizolacje termoizolacyjne – podobnie jak folie z dodatkiem aluminium odbijają promienie podczerwone, przez co podnoszą skuteczność termoizolacji.

Bez względu na to, jaki rodzaj folii zostanie użyty, należy pamiętać o tym, by prawidłowo ją zamontować, w przeciwnym razie folia paroizolacyjna nie spełni swoich zadań. Płachty materiału muszą być ściśle ułożone i szczelnie sklejone w miejscach, w których łączą się z murem. Do tego celu należy użyć taśm uszczelniających.

Main Menu x
X