Folia hydroizolacyjna: do czego się przydaje?

Folia hydroizolacyjna jest podstawowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Stosuje się ją zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i wykańczania ich wnętrz. Folie odporne na działanie wilgoci pełnią bardzo istotną funkcję, ponieważ chronią pozostałe materiały przed zawilgoceniem, a tym samym niszczeniem. W naszym poradniku wymieniamy konkretne zastosowania folii hydroizolacyjnej oraz podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze konkretnego produktu.
Krótko o cechach folii hydroizolacyjnej
Jak sama nazwa wskazuje folia hydroizolacyjna ma właściwości przeciwwilgociowe, czyli nie przepuszcza wody, nawet tłoczonej pod ciśnieniem. Jest wykonana z tworzywa sztucznego w pełni odpornego na działanie wilgoci. Folia nie traci swoich właściwości przy ciągłym kontakcie z wodą, gwarantując tym samym bezpieczeństwo chronionych materiałów.
Warto wiedzieć
Folia hydroizolacyjna bywa też określana potocznie mianem folii budowlanej.
Kolejną istotną cechą folii hydroizolacyjnej jest jej wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym rozrywanie. Z tego powodu idealnie nadaje się do zastosowań typowo budowlanych – chociażby pod wylewki czy do zabezpieczania stropów. Folia najczęściej występuje w kolorze czarnym, choć spotyka się też produkty brązowe czy szare.
Zwracamy również uwagę na fakt, iż folia hydroizolacyjna może występować pod różnymi postaciami. Mamy więc:
- Folię płaską – najpopularniejsza, najtańsza i najłatwiej dostępna, a przy tym wyróżniająca się bardzo uniwersalnym zastosowaniem.
- Folię tłoczoną – dzięki specyficznej konstrukcji nie przylega idealnie do powierzchni, co w niektórych przypadkach jest pożądane. Tworzące się przestrzenie umożliwiają swobodne odparowywanie wilgoci. Dlatego taką folię stosuje się chociażby do zabezpieczania fundamentów i ścian oraz wszelkich powierzchni, które nie są dostatecznie wysuszone.
- Folię w płynie – płynna folia hydroizolacyjna to hit w budownictwie, przy czym trzeba mieć świadomość, że skuteczność tego rozwiązania jest ściśle uzależniona od dokładności nakładania folii oraz jakości samego produktu.
Przykłady zastosowania folii hydroizolacyjnej
Folię hydroizolacyjną standardowo wykorzystuje się w celu zapewnienia ochrony przeciwwilgociowej ścian, fundamentów, balkonów, dachów płaskich czy tarasów. W praktyce więc można ją stosować w takich przypadkach, jak:
- Potrzeba zapewnienia pionowej izolacji fundamentów;
- Zaizolowanie pionowe ścian piwnic;
- Wykonanie izolacji poziomej ław fundamentowych;
- Zapewnienie izolacji podłogi na gruncie w budynku bez podpiwniczenia;
- Odizolowanie paneli podłogowych od posadzki (taki wymóg stawia większość producentów paneli, by zachować gwarancję);
- Zaizolowanie powierzchni, które mogą być stale narażone na kontakt z wodą – przykładem będą ściany murowanego prysznica;
Jak widać praktyczne zastosowanie folii hydroizolacyjnej jest bardzo szerokie, stąd standardowo widuje się ją na praktycznie każdym placu budowy, jak również w wykańczanych i remontowanych pomieszczeniach mieszkalnych, handlowych czy użytkowych.
Jaką folię hydroizolacyjną wybrać?
Najważniejszym kryterium wyboru jest przeznaczenie danej folii. Jeśli celujemy w zaizolowanie fundamentów i ścian piwnic, dobrym rozwiązaniem będzie folia tłoczona, nazywana też kubełkową. Z kolei folia płaska jest najbardziej uniwersalna i można ją stosować w każdym innym przypadku, gdy liczy się solidna ochrona przed wilgocią. W przypadku folii płaskiej zwracamy uwagę na jej grubość – im grubszy materiał, tym bardziej wytrzymały i odporny na działanie wody.
Czyli: jeśli zależy nam na pewnym zabezpieczeniu jakiejś powierzchni, np. konstrukcji dachu, to warto postawić na folię o grubości 0,4-0,5 mm, która skutecznie oprze się nawet silnym podmuchom wiatru. Z kolei do odizolowania paneli od posadzki z powodzeniem można zastosować folię o grubości 0,1-0,2 mm.
Szeroki wybór folii hydroizolacyjnych znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyselekcjonowaniu odpowiednich produktów, po prostu skontaktuj się z nami.