Folia malarska w rolce: rodzaje i zastosowanie

ss

Folia malarska w rolce jest podstawowym elementem wyposażenia profesjonalnych ekip remontowych, tynkarskich oraz budowlanych. Z kolei osoby prywatne znacznie częściej wybierają klasyczną folię złożoną w kostkę. Nie jest to oczywiście złe rozwiązanie, ale pod względem funkcjonalności i wygody stosowania wypada ono znacznie gorzej niż folia nawinięta na rolkę. Z czego to właściwie wynika? To wyjaśnimy w dalszej części naszego artykułu. Dowiesz się z niego też, jakie są rodzaje folii malarskiej w rolce oraz poznasz jej typowe zastosowania. Zapraszamy do lektury.

Szeroki wybór folii malarskiej w rolce

Folia malarska w rolce najczęściej występuje w kolorze czarnym i jest powszechnie określana, jako folia budowlana. Jej zastosowanie w głównej mierze jest uzależnione od gramatury, czyli po prostu grubości. Im grubsza folia, tym lepiej chroni przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, przy tym trudniej jest zastosować ją do zabezpieczania przestrzennych przedmiotów, jak meble. Znacznie lepiej sprawdzi się natomiast na powierzchniach płaskich, jak podłogi czy parapety, ewentualnie okna.

Czarna folia malarska w rolce o mniejszej gramaturze będzie natomiast doskonałym wyborem do zabezpieczenia mebli oraz elementów, które nie mogą zostać zdjęte np. ze ściany na czas remontu. Jest dostatecznie elastyczna, aby było możliwe jej ścisłe dopasowanie do przedmiotu i przymocowanie taśmą samoprzylepną. Jednocześnie gwarantuje wysoką odporność na rozrywanie i uszkodzenia mechaniczne, zapewniając tym samym święty spokój i umożliwiając bezstresowe prowadzenie prac.

Warto również wspomnieć o folii w rolce przeznaczonej do prac tynkarskich. Ekipy zajmujące się profesjonalnie wykonywaniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych cenią sobie to rozwiązanie z uwagi na łatwość stosowania, zwłaszcza podczas pracy na rusztowaniu czy drabinie.

Innym rodzajem folii malarskiej w rolce jest folia samoprzylepna. To doskonały wybór w sytuacji, gdy zależy nam nie tylko na skutecznym zabezpieczeniu powierzchni i przedmiotów przed skutkami prac remontowych, ale także wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić cenny czas. Dzięki warstwie samoprzylepnej folia perfekcyjnie przylega do powierzchni, nie ma przy tym konieczności stosowania taśmy.

Folia malarska w rolce z warstwą samoprzylepną cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród profesjonalnych ekip remontowych, dla których ważne jest, aby prace przygotowawcze nie zajmowały zbyt dużo czasu. Jednocześnie fachowcy chcą mieć pewność solidnego zabezpieczenia powierzchni i przedmiotów, bo to oszczędzi im problemów po zakończeniu remontu – nie dojdzie do sytuacji, w której konieczne będzie usunięcie np. zacieków z farby czy tym bardziej pokrycie kosztów naprawy uszkodzonej podłogi.

Dlaczego warto wybrać folię malarską w rolce?

Największą zaletą folii malarskiej w rolce jest to, że bardzo łatwo i szybko się ją rozkłada. Każdy, komu zdarzyło się choć raz „mordować” z cienką folią złożoną w kostkę doskonale wie, o czym piszemy. Tutaj wystarczy tylko położyć rolkę na przykład na podłodze i rozwinąć na pożądaną długość, dokładając kolejne pasy po szerokości w celu zabezpieczenia całej powierzchni.

Kolejnym atutem folii malarskiej w rolce jest łatwość jej przechowywania oraz transportowania. Rolka zajmuje mało miejsca, można ją bez problemu przewozić w bagażniku samochodu i mieć zawsze pod ręką. Docenią to zwłaszcza profesjonalne ekipy remontowe.

Folia malarska w rolce jest również bardzo wydajna, ponieważ minimalizujemy tutaj utratę materiału. Jeśli po wykonaniu prac okaże się, że folia nie została mocno zabrudzona i da się ją ponownie wykorzystać, wystarczy nawinąć ją na rolkę i użyć przy okazji kolejnego zlecenia. W przypadku klasycznej folii składanej w kostkę jest to znacznie trudniejsze, a wręcz niemożliwe.

Wbrew pozorom folia malarska w rolce będzie dobrym wyborem również w sytuacji, gdy zależy nam na zabezpieczeniu niewielkich powierzchni czy przedmiotów o nietypowych kształtach. Taką folię bardzo łatwo się docina na wymiar – wystarczy odwinąć fragment i następnie przy pomocy nożyc czy noża przygotować materiał o odpowiedniej wielkości.

Taśmy, folie, narzędzia