Niebieska folia malarska: jakie jest jej zastosowanie?

ss

Niebieska folia malarska nie jest tak powszechna, jak przeźroczysta, szara czy czarna. Ma jednak kilka istotnych zalet, które decydują o tym, że chętnie sięgają po nią profesjonalne ekipy remontowe czy tynkarskie. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym – poza kolorem – wyróżnia się niebieska folia malarska.

Do jakich prac wykorzystasz niebieską folię malarską?

Niebieska folia malarska jest produktem charakteryzującym się sporą gramaturą. Producenci określają ją jako „mocną” lub „bardzo mocną”, co od razu zdradza, do czego ten materiał najlepiej się nadaje. Przede wszystkim wykorzystuje się go w sytuacjach, gdy konieczne jest bardzo solidne zabezpieczenie powierzchni oraz elementów wyposażenia, których z różnych powodów nie można usunąć czy przestawić.

Z uwagi na bardzo dobrą elastyczność niebieska folia malarska dobrze sprawdza się do ochrony przedmiotów o nietypowych kształtach, jak chociażby meble. Łatwo się ją rozkłada, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, śmiało można jej użyć do zabezpieczenia podłogi, po której będziemy przesuwać drabiny.

Ponadto niebieska folia malarska idealnie nadaje się do zabezpieczenia:

 • Podłóg
 • Okien
 • Parapetów
 • Drzwi
 • Luster
 • Szyb
 • Ścian

Warto również zaznaczyć, że niebieska folia malarska bardzo dobrze sprawdza się w zakładach lakierniczych, wykazując dużą odporność na działanie silnych środków chemicznych. Dzięki wysokiej gramaturze łatwo się ją mocuje do powierzchni, co stanowi duży atut z punktu widzenia fachowców.

Niebieska folia malarska, do której nie potrzebujesz taśmy

Bardzo interesującym produktem dostępnym w naszym sklepie internetowym jest samoprzylepna folia malarska, która występuje w wariancie przeźroczystym oraz niebieskim. Na czym polega innowacja? Taka folia posiada już fabryczną warstwę klejącą, dzięki czemu możesz ją od razu przykleić do zabezpieczanej powierzchni i w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo pracy oraz cennego czasu.

Standardowo jest tak, że najpierw przykładamy folię malarską np. do okna, a następnie mocujemy ją taśmą. W przypadku folii samoprzylepnej nie trzeba już tego robić. Materiał idealnie przylega do powierzchni, szczelnie zabezpieczając ją przed typowymi zabrudzeniami podczas remontu, jak:

 • Kurz
 • Pył
 • Farba
 • Lakiery
 • Małe fragmenty gruzu
 • Wysoka temperatura
 • Wilgoć

Niebieska folia malarska w wariancie samoprzylepnym cieszy się ogromną popularnością wśród profesjonalnych ekip remontowych i budowlanych, które przede wszystkim cenią sobie oszczędność czasu. Mają przy tym pewność, że powierzchnia została bardzo solidnie zabezpieczona przed skutkami prac, co minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia np. wyposażenia mieszkania, a tym samym konieczności pokrycia kosztów.

Dlaczego jeszcze warto postawić na niebieską folię malarską?

Na sam koniec zostawiliśmy argument, który może się wydać dość zabawny, natomiast życie i doświadczenie pokazują, że wcale taki nie jest. Chodzi o… widoczność folii. Niebieski kolor jest na tyle wyrazisty, że praktycznie każdy powinien z daleka zauważyć powierzchnie zabezpieczone takim rodzajem folii.

Minimalizuje to ryzyko, że ktoś przez przypadek np. zerwie folię chroniącą przed dostępem do remontowanego pomieszczenia czy – co gorsza – dozna kontuzji w wyniku np. uderzenia się w szklane drzwi. Przeźroczysta folia malarska pod tym względem nie zapewnia wymaganego poziomu bezpieczeństwa.

Niebieska folia malarska, choć znacznie rzadziej spotykana na placach budowy i w remontowanych pomieszczeniach, jest bardzo ciekawym wyborem zarówno dla profesjonalnych ekip remontowych, jak i inwestorów indywidualnych, którzy planują przeprowadzenie prac we własnym zakresie.

Pamiętaj przy tym, że kolor folii malarskiej ma drugorzędne znaczenie – najważniejsze jest to, aby dobrać ją pod kątem własnych potrzeb oraz zastosowania. Jeśli potrzebujesz bardzo mocnej folii np. do zabezpieczenia parkietu czy innych delikatnych powierzchni, rozważ zainwestowanie w czarną folię malarską w rolce, nazywaną też folią budowlaną. Więcej o niej przeczytasz w osobnym poradniku na naszej stronie. 

Taśmy, folie, narzędzia