Blog

Folia malarska

Rodzaje i właściwości folii malarskiej

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem malowania powinno być odpowiednie zabezpieczenie wszystkich powierzchni i sprzętów, których nie będziemy malować. W ten sposób unikniemy zabrudzeń, zachlapań, a nawet zarysowań, o które podczas remontu nietrudno. Do zabezpieczania można użyć różnych materiałów, z których najpopularniejszym jest folia malarska. Istnieją różne rodzaje folii, różniące się przede wszystkim grubością. Im folia jest grubsza, tym bardziej wytrzymała. Warto wiedzieć, jaki rodzaj folii będzie najodpowiedniejszy do naszych celów. Folie malarskie często sprzedawane są w płachtach o wymiarach 4×5 m, co wystarczy na pokrycie podłogi w standardowym pokoju. Większe ilości folii można również zakupić w rolkach.

Folia malarska – różne grubości

W sklepach budowlanych można spotkać się z kilkoma grubościami folii malarskiej, są to najczęściej folia cienka, średnia oraz gruba. Folia cienka jest najtańsza, ale jednocześnie mało wytrzymała. Łatwo przedziurawić ją nogą od stołka lub drabiny. Ten rodzaj folii prawdopodobnie nie wytrzyma w całości do końca remontu, a już na pewno nie będzie nadawał się do ponownego użycia. Cienka folia malarska sprawdzi się przy krótko trwających remontach lub do osłony mebli, które łatwo można nią owinąć.

Folia malarska średnia jest nieco bardziej wytrzymała i co za tym idzie – trochę droższa. Przy użyciu folii średniej możemy spodziewać się, że nie ulegnie większym uszkodzeniom, ale ponowne jej użycie również stoi pod znakiem zapytania. Pozostaje jeszcze najdroższa folia gruba, która powinna przydać się podczas dłuższych remontów lub do kilkukrotnego użytku. Przeważnie grubość folii wiąże się z jej przejrzystością. Folia malarska transparentna jest praktyczna, ponieważ wpuszcza światło do malowanego pomieszczenia.

Folia malarska – specjalne rodzaje

Polecamy również najgrubsze folie ochronne, którymi zabezpiecza się zewnętrzne ściany budynków, tarasy itp. Folia malarska przeznaczona do tego celu musi być odporna na wiatr i trudna do rozdarcia. Grube plandeki są przeważnie nieprzejrzyste.

Przy zakupie folii malarskiej należy pamiętać, że do zamocowania jej będzie potrzebna także specjalna taśma. Są jednak rodzaje folii tzw. antychlap, które są już trwale połączone z tasmą malarską oraz folie samoprzylepne w rolkach, które nie pozostawiają na podłożu śladów kleju. Zastosowanie któregoś z tych rozwiązań pozwoli na zaoszczędzenie wielu cennych minut, które przy remontach bywają bardzo cenne.

Avatar Mobile
Menu Główne x
X