Blog

Tektura

Tektura jako zamiennik folii malarskiej

Tradycyjnie przy malowaniu jako środka zabezpieczającego meble i sprzęty używa się folii malarskiej. Do tego celu można użyć jednak innych materiałów. Dobrym, a w dodatku ekologicznym zamiennikiem folii jest tektura. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tektury. Są to tektura falista oraz tektura lita.

Tektura falista

Charakteryzuje się specyficzną, pofałdowaną powierzchnią, która dobrze wchłania farbę, emulsje i inne płyny używane podczas malowania. Na powierzchni tektury falistej nie tworzy się wilgotna warstwa, jak to bywa z folią. Jest bezpieczniejsza w użyciu, ponieważ trudniej się na niej pośliznąć. Można wykorzystać ją do zabezpieczenia podłogi z kafli ceramicznych i innych wytrzymałych materiałów.

Tektura lita

Jest to tektura o gładkiej powierzchni. Dobrze sprawdza się przy zabezpieczaniu drewnianych podłóg, które są podatne na zarysowania. A o nie podczas remontu nietrudno.

Mocowanie tektury

Aby najłatwiej przytwierdzić tekturę do podłoża, należy rozciąć ją na kilka części, po czym każdą z nich przymocować do podłogi oddzielnie. W ten sposób unikniemy zrywania całości, gdy pod kawałek tektury dostanie się farba lub inna brudząca substancja. Pasy tektury najlepiej skleić taśmą malarską. Taśma przyda się również do mocowania tektury przy samych ścianach, do których tektura nie powinna ściśle przylegać. Warto zostawić kilkumilimetrowy pas, który wypełnia się taśmą – dzięki temu nawet najmniejsze drobinki pyłu nie dostaną się pod warstwę ochronną.

Tektura w rolkach

Do zabezpieczania mebli i podłóg potrzeba większych ilości materiału. Najlepsza do tego celu będzie tektura w rolkach, która dzięki swojemu poręcznemu opakowaniu jest łatwa w transporcie i montażu. Tekturę w rolkach można kupić w marketach budowlanych w różnych gramaturach i długościach.

Main Menu x
X