Blog

Zestawy malarskie

Zestawy malarskie – co musi się w nich znaleźć?

Malowanie mieszkania nie jest trudnym zadaniem, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednie narzędzia malarskie.

Podstawowe narzędzia malarskie – co zaliczamy do nich?

  • pędzle
  • wałki
  • folia malarska
  • taśma papierowa
  • wiadro
  • kuwety do nabierania farby

Często pojawia się pytanie: malować wałkiem czy pędzlem? Dzisiejsza produkcja wałków malarskich stoi na tak wysokim poziomie, że malowanie pędzlami odchodzi już do lamusa. Wałki wykonywane są metodą TERMOFUZJI dzięki czemu mamy pewność że materiał runa malarskiego nie oddzieli się od plastikowego rdzenia.

Jednak zaleca się jeszcze korzystanie zarówno z pędzli jak i wałków malarskich: małe pędzle wciąż będą nie zastąpione przy malowaniu trudno dostępnych miejsc, do których nie da się dotrzeć wałkiem a duże wałki idealnie nadadzą się do większych powierzchni. Narzędzia te przydadzą się do różnych rodzajów ścian: pędzle polecać będziemy raczej do tych chropowatych powierzchni a do gładkich wałki z krótkim runem. Warto zaopatrzyć się w różne rozmiary wałków, które, podobnie jak pędzle, przydadzą się do malowania większych i mniejszych powierzchni. Przydatny będzie także okrągły wałek do narożników a także wałek malarski z klapką służący do odcinania kolorów.

Niezbędne narzędzia malarskie to także folia oraz taśma, służące do zabezpieczania podłogi, parapetów, grzejników i innych elementów w mieszkaniu, których nie chcemy zachlapać farbą. Folię najlepiej wybierać mocną, by nie podarła się podczas remontu. Taśmy służą do zabezpieczania listew podłogowych i innych detali, których nie będziemy malować, a także do wyznaczania prostej linii przy malowaniu na różne kolory. Można posłużyć się zwykłą taśmą papierową żółtą lub też droższą niebieską, którą można odkleić od pomalowanej ściany nawet po wyschnięciu.

Bardzo przydatnym narzędziem jest też wiadro, w którym przygotujemy roztwór do umycia ścian przed malowaniem oraz kuweta, z której łatwo można nabierać farbę na wałek lub pędzel.

Inne przydatne narzędzia malarskie – zaliczamy do nich:

  • szpachelki,
  • rączki do wałków malarskich,
  • mieszadło do farby,
  • kije teleskopowe.

Jeśli będziemy malować ściany z ubytkami, do wypełnienia ich przydatna będzie szpachelka. Do mieszania farb można wykorzystać zwykłą listwę lub drewnianą łyżkę, jak i profesjonalne mieszadło montowane do wiertarki, które przyda się przy poważniejszych remontach. Dla wygody malowania ścian i sufitów, warto pomyśleć także o zakupie kija teleskopowego, do którego montujemy rączkę z wałkiem malarskim. W ten sposób bez użycia drabiny można łatwo pomalować całą ścianę i sufit.

Oferta na zestawy i narzędzia malarskie

Main Menu x
X