Blog

Fizelina

Rodzaje fizeliny stosowanej w budownictwie

Fizelina (lub flizelina) jest włókniną powstałą z termicznego połączenia włókien syntetycznych. Tworzą ją wytrzymałe i niepodatne na uszkodzenia włókna szklane. Fizelina znajduje zastosowanie w przemyśle odzieżowym oraz w budownictwie. Fizelina budowlana jest stosowana przede wszystkim jako materiał wykończeniowy do ścian zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów. Dobrze wzmacnia powierzchnie ścian i sufitów. Zapobiega pęknięciom. Fizelina budowlana sprzedawana jest w różnych formach.

Fizelina w formie taśm y samoprzylepnej lub bez kleju

Stosuje się ją przede wszystkim do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. Spoinowanie płyt jest niezbędne, jeśli chcemy, by ściana była wykończona gładko i estetycznie. Taśma fizelinowa przydaje się także do naprawy pęknięć w tynkach gipsowych oraz do masowania ubytków w płytach gipsowych zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Taśmę fizelinową samoprzylepną przykleja się bezpośrednio na styku płyt, natomiast taśma bez kleju wymaga nałożenia dodatkowej warstwy gipsu szpachlowego.

Flizelina budowlana w rolkach

Używana jest głównie jako materiał wzmacniający pod gładzie gipsowe. Na stykach płyt kartonowo-gipsowych często dochodzi do pęknięć, których ryzyko można łatwo zminimalizować poprzez nałożenie warstwy flizeliny budowlanej i dopiero na nią położenie gładzi. Fizelina budowlana może być też wykorzystana jako zamiennik gładzi szpachlowej – płachtę flizeliny nałożoną na ścianę należy delikatnie wyrównać gipsem i kilkukrotnie pomalować.

Fizelina budowlana ma wiele zastosowań, z którymi warto zapoznać się przed rozpoczęciem remontu.

Main Menu x
X